Z histórie

Z histórie plyšových medvedíkov.

Medvedík nepochybne patrí k najobľúbenejším hračkám na svete.

Dôvod, prečo je to tak, je jednoznačný – nielen, že spĺňa všetky požiadavky pre bezpečnú a milú hračku – je mäkký, teda nikoho neporaní, príjemný na dotyk, nerozbitný, ľahko sa udržuje, má kladný vplyv na psychomotorický vývoj dieťaťa a psychický stav dospelého (často slúži aj ako náhrada medziľudských vzťahov), ale tiež mu môžete dať meno, rozprávať sa s ním, brávať ho na prechádzky, zaspávať v jeho objatí. U väčšiny ľudí vyvoláva pohľad na plyšového medvedíka okamžite úsmev na tvári. V USA sa medvedík používa ako pomôcka pre policajtov, hasičov a ďalšie záchranné zložky, pretože kontakt s ním upokojuje. Medvedíkov si často brali ako maskotov do lietadiel aj letci RAF počas 2 .svetovej vojny . Tento rok (2017) oslavuje plyšový medvedík svoje 115 narodeniny

Prvý predchodca plyšového medvedíka vznikol okolo roku 1894 – za jeho zrodom stojí krajčírka Margarett Steiff. Narodila  sa v roku  1852 v mestečku Giengen v chudobnej rodine. V útlom detstve dostala obrnu, chodila s barlami, neskôr bola odkázaná na invalidný vozík. Ruky však mala zdravé a veľmi šikovné. Hlavu plnú nápadov a tak s tetou začali šiť detské oblečenie. Ale to im na živobytie nestačilo. Začala šiť zo zbytkov plyšu zvieratká a dodávať ich do obchodov s lacným tovarom.

Jedného dňa jej synovec Richard Steiff doniesol nákres mláďatka medveďa hnedého a nechal ju, aby podľa neho ušila hračku.

 Tak vznikol prvý prototyp. Dopyt po medvedíkoch skoro presiahol Margaretinu kapacitu, a tak po niekoľkých mesiacoch musela prijať 10 šičiek, aby splnila všetky požiadavky –  vznikla továreň STEIFF.

 Za tri roky sa medvede vyvážali do celého sveta. Prvý plyšový medvedík (ako ho poznáme dnes) bol vyrobený 23. októbra 1902, Pohyblivé končatiny získal vďaka technickému mysleniu Richarda Steiffa. V roku 1904 získal plyšový medvedík zvláštne ocenenie na svetovej výstave konanej v Saint Louis. Firma Steiff je aj naďalej v prevádzke, hračky z jej továrne spoznáte podľa gombíka v uchu, na ktorom je nápis STEIFF. V Giengene sa každý rok konajú Steiff – festivaly. Zúčastniť sa jedného z nich je mojím ďalším, už nie tajným snom.

 

Niektorí historici však pripisujú prvenstvo vo výrobe iným tvorcom – podľa ich prameňov, by to mali byť ruskí prisťahovalci Morris a Rosa Michtomovi, ktorí v Brooklyne vyrábali plyšových medvedíkov. Približne v rovnakom období ako ich Steiffovci vyrábali v Nemecku.

Meno Teddy (Teddy bear) dostal vraj podľa amerického prezidenta Theodora Roosevelta, ktorý sa na love zastal medvedieho mláďatka. Tento čin bol neskôr zvečnený karaikaturistom Cliffordom Berrymanom a podľa tohto obrázku dostal plyšový medvedík meno Teddy. Zaujímavosťou je, že súhlasil s pomenovaním, pod podmienkou, že toto meno nebude registrované a všetci výrobcovia, ho budú môcť používať.

Medvedík sa ako hračka rýchlo uchytil a vďaka dôrazu na starostlivosť o dieťa v 20. storočí (tiež nazývanom Storočím dieťaťa) sa veľmi rýchlo rozšíril po celom svete. Len jeho vzhľad sa počas rokov menil – najstarší plyšový medveď mal omnoho väčší ňufák a menšie čelo, ako dnešné medvede a pripomínali tak skutočné šelmy. Vývojom sa ich ňufák skracoval až do malého ňufáčika, čelo sa zdvihlo a oči zväčšili – pretože veľká hlava, vysoké čelo, veľké a nízko posadené oči a bacuľatá tvár vzbudzujú v ľuďoch pocit roztomilosti (rovnaké rysy nájdete u všetkých mláďat).

Podľa jednej psychologickej teórie zohral plyšový medvedík dôležitú úlohu v zmene názorov na rovnosť pohlaví u detí. Až do konca 19. storočia sa hračky striktne delili na dievčenské a chlapčenské. Pre chlapcov boli určené hlavne drevené autíčka, vláčiky alebo lopty, zatiaľ čo dievčatá trávili čas s riadmi a bábikami. Pre bábiky bol plyšový medvedík vítaným kamarátom, pre chlapcov bol revolučnou novinkou, ktorá v chlapčenskom svete do toho času nemala obdoby (medvedík bol pôvodne navrhnutý ako „bábika“ pre chlapcov). Plyšový medvedík sa stal prvou obľúbenou hračkou, ktorú dostávali deti bez rozdielu na pohlavie.

Medvedík sa však páčil nielen deťom, ale aj dospelým – a tvorí tak často zberateľský artefakt – ich múzea nájdete po celom svete, V Čechách je to napr. Múzeum panenek a medvídku v Troskovicích, Múzeum panenek, medvídku a kočárku na zámku v Zručí nad Sázavou, Múzeum hračiek v Starém purkrabství na pražskom hrade, na zámku v Benátkach na Jizerou a iné, V Európe je to Múzeum hračiek v Norimberku, Seiffene a Sonnenbergu v Nemecku a Mechelene v Belgicku. Okrem týchto stálych výstav sa organizujú aj príležitostné výstavy. Prvé múzeum plyšových medvedíkov vzniklo v roku 1984 v Petersfielde v Anglicku, v USA v roku 1990.

V neposlednom rade je treba spomenúť pražské Medvedárium, najmenšie múzem medvedíkov, ktorého riaditeľkou je Lucie Nemcová. V tomto múzeu sa nachádzajú aj medvede z mojej dielne.

Ako je výhodný zberateľský artefakt, sa presvedčíte podľa týchto údajov – najdrahší historický medvedík je z roku 1920 a predal sa v USA za 3 500 000 Kč, ďalší z pozostalostí cárskej rodiny za 780 000 Kč, v roku 1987 sa vydražil v rovnakej aukčnej sieni ďalší medvedík firmy STEIFF z roku 1912 za neuveriteľných 575 000 Kč a v roku 1984 v londýnskej aukčnej sieni medvedík z roku 1912 od firmy STEIFF za 135 000 Kč. (ako je podľa toho vidieť, najväčšiu cenu majú plyšoví medvedíci z obdobia pred 2.sv. vojnou)

A aké sú najdrahšie plyšové medvede v súčasnosti? Zrejme sú to medvede už viackrát spomínanej firmy STEIFF. Napr. tento je celý zo zlata a pripomína 125. výročie založenia firmy. Ňufák má z jedného rýdzeho kúsku zlata, kožúšok „len“ pozlátený. Vrcholom sú oči: zafírové zornice a diamantové beľmo. Bolo vyrobených len 125 kusov, takže je nielen ťažké medveďa zaplatiť, ale aj vôbec zohnať. Stojí zhruba 1 344 000 Kč.

Ďalšou špecialitou je medvedík, ktorého tiež vyrobila firma Steiff  v spolupráci s firmou Louis Vuitton (má oči so zafírom a diamantami, zlaté prvky a oblečenie od firmz Vuitton). Medvedík sa predal na aukcii v Monaku v roku 2000 za cenu 2 100 000 dolárov. Kúpil si ho Jesse Kim z Korei a teraz je vystavený v jeho Teddy bear múzeu v Kórei.

Medvede a ďalšie plyšové hračky sú vôbec zaujímavým obchodným artefaktom – napr. v roku 2006 bol maloobchodný predaj vypchatých plyšových zvierat, vrátane plyšových medveďov USA za 1.3 miliardy dolárov.

Vo svete sa oslavujú aj Medzinárodné dni plyšových medvedíkov. V tento deň prinášajú detí do školy alebo aj dospelí do práce svojho plyšového medvedíka, rozprávajú sa o nich, predávajú darčeky, torty atď. Určiť však presný dátum nie je jednoduché – v USA je to 9.septembra (bez udania bližšieho dôvodu) alebo 27.októbra na narodeniny Theodora Roosvelta, v Poľsku 14., 15., alebo 25. novembra – deň lovu tohto prezidenta. Podľa riaditeľky pražského Medvedária by to mohlo byť 23.októbra, kedy vznikol vo firme STEIFF prvý medvedík.

 Článok preložený, upravený po dohode s pani Luciou Nemcovou, riaditeľkou pražského Medvedária, s ktorou nás spojili medvede.

http://www.medvedariumpraha.cz/